Aktuality z banky
CASH READER: digitální „oči“, co přečtou hodnotu bankovek za vás

  11. 11. 2021

Když zavřete oči a vezmete do ruky některou z českých bankovek, poznáte, v jaké je hodnotě? Podle váhy těžko, podle velikosti snad jen díky speciálním pomůckám. Je to tedy takřka nemožné a přitom lidé se zrakovým postižením se s touto situací setkávají denně. A protože na listopad připadá i světový den nevidomých, stojí za to vám „digitální oči“ více představit.

Tomáš Jelínek a Martin Douděra stojí za zrodem mobilní aplikace Cash Reader, která pomáhá lidem se zrakovým postižením rozpoznat hodnotu bankovek.

Jak to funguje?

Stačí namířit kameru telefonu na bankovku a okamžitě znáte její hodnotu. V závislosti na vaší volbě aplikace hodnotu bankovky buď vysloví, zavibruje nebo kontrastně zobrazí na displeji telefonu, což je určeno zejména lidem se zbytky zraku.

Kolik měn umí Cash Reader přečíst?

Tomáš a jeho kolegové pracují neustále na vylepšení aplikace. V prvním roce jejího spuštění uměla aplikace rozpoznat hodnotu 21 světových měn. Dnes je to již 105 měn a na mapce světa byste našli už jen pár zemí, kde se nepoužívá. Letos do aplikace přibyl např. albánský lek, bhútánský ngultrum nebo středoafrický frank. Na své uživatele umí mluvit 34 jazyky.

Přidáváním měn to ale nekončí. Tvůrci aplikace navázali spolupráci i s výrobci chytrých brýlí Envision Glasses z Nizozemí a Amal Glasses z Emirátů, které díky nim tak kromě jiného rozpoznávají svým uživatelům bankovky.

Celosvětově dnes Cash Reader využívá asi 375 tisíc lidí, z toho přibližně 3 000 v České republice.

Naše spolupráce s tvůrci aplikace Cash Reader trvá již 3 roky a díky Hello bank! mohou lidé aplikaci pro rozpoznání české měny využívat zcela zdarma.