Aktuality z banky
České Vánoce v datech: Nakupujete, nadělujete, přispíváte a vyrábíte podobně jako ostatní?

  16. 12. 2021

Většina z nás už se těší na tu rozsvícenou a pohodovou atmosféru vánočních svátků. Ještě předtím, než se na gauči u pohádek zachumláme do deky s miskou cukroví, jsme se vás v průzkumu* vyptali na pár věcí spojených s těmito výjimečnými svátky.

Na kolik nás vyjdou vánoční dárky

Je pravda, že současná ekonomická situace nám moc úsměvů na tváři nevyloudí, ale 65 % Čechů plánuje utratit za dárky stejně jako loni. Na druhou stranu každý pátý Čech počítá, že za ně zaplatí méně než v loňském roce.

Nejčastější útrata za dárky se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 tisíc Kč. 15 % dotázaných počítá s částkou vyšší než 10 000 Kč a 5 % Čechů nezaplatí za vánoční dárky více než 1 000 Kč.

Zabydleli jsme se v onlinu

Možná vás pod vlivem okolností už ani nepřekvapí, že 40 % dotázaných preferuje nakupovat dárky online. Naopak 25 % se stále raději na jejich nákup vypraví do kamenné prodejny. A zbytku je to tak nějak jedno.

Peníze jako dárek

Tuto formu dárku zatím nikdy nevolilo 40 % Čechů. Každý jsme ale z jiného těsta, takže na druhou stranu 1 z 10 peníze pod stromeček naděluje pravidelně.

Myslíme na ty, ke kterým osud nebyl štědrý

Vánoce jsou kromě spousty jiných atributů i o solidaritě, a tak je dobře, že většina z nás vidí dál než za vlastní práh. Přibližně 3/5 Čechů mají v plánu o Vánocích podpořit znevýhodněné nebo je podporují nějakou formou už v průběhu celého roku.

Dárky, co jsou laskavé k naší planetě

Spojení udržitelné dárky nezní moc romanticky, ale skrývá v sobě mnoho dobrého. Mohou to být třeba výrobky z chráněných dílen, z recyklovaných materiálů apod. 54 % Čechů se zatím při výběru dárku takto nezamýšlí, ale nebrání se tomu. Na druhou stranu každý čtvrtý Čech alespoň jeden udržitelný dárek nadělí. Chcete se k nim přidat? Tak mrkněte třeba na www.nakupnadobro.cz , určitě si vyberete.

Dárky, do kterých jsme obtiskli kus sebe

Myslíte si, že dárky vyrábí hlavně děti? Vyvedeme vás z omylu. 30 % dotázaných uvedlo, že alespoň některé dárky vyrábí sami. 7 % dokonce naděluje jen vlastnoručně vyrobené dárky. 4/5 z těch, co vyrábějí dárky sami, jsou přesvědčeni, že vlastnoručně vyrobený dárek potěší nejvíce. U každého desátého jsou hlavním důvodem finance, jelikož tímto způsobem mohou ušetřit.

Na závěr připojujeme ještě jednu malou inspiraci, jak ušetřit, čas, peníze a přírodu při balení dárků. Stačí, když si pro ni kliknete sem. Přejeme vám poklidné svátky, plné radosti, zdraví a pohody.

* Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na konci listopadu 2021 na vzorku 1050 osob ve věku od 18 do 65 let.