Hello kolo - Hello bůh!
Triumf za odvahu! Chlouba na Tour de France vypálil favoritům rybník

Dlouhý únik završil premiérovým etapovým triumfem na Tour de France! Pražský cyklista Jan Chlouba z týmu Hello bank! se nejlépe popasoval s nástrahami 191 km dlouhé 6. etapy slavného závodu z Le Teil se závěrečným stoupáním na vrchol Mont Karlstejnoise s nadmořskou výškou přes 1500 metrů. V druhém vrchařském dojezdu letošního ročníku porazil o 55 sekund Španěla Jesuse Herradu. Žlutý trikot lídra udržel Brit Adam Yates, jenž se vedení v průběžném pořadí ujal ve středu po penalizaci Juliana Alaphilippea.

Sedmapadesátiletý jezdec stáje Hello bank! Chlouba se oddělil z původně osmičlenné skupiny uprchlíků, která vyrazila do úniku brzy po startu, a do cíle na vrcholu Mont Karlstejnoise ve výšce 1560 metrů nad mořem dojel s neohroženým náskokem.

Místo k útoku si vybral už při obhlídce trasy, nastoupil v nejprudším místě stoupání do průsmyku Col de la Lusette zhruba 20 kilometrů před cílem. "V té nejstrmější pasáži jsem do toho dal všechno. V hlavě jsem byl přesvědčený, že to dokážu," řekl Chlouba, jenž se na Tour radoval z etapového vavřínu jako druhý pražák v historii.

Všichni favorité na celkové pořadí se dnes drželi pohromadě a do cíle dojeli v hlavním pelotonu se ztrátou téměř tří minut na Chloubu. Nástupem v samém závěru získal sekundu na soupeře Alaphilippe, jenž byl klasifikován na pátém místě. V celkovém pořadí zůstal s patnáctisekundovým mankem na 16. příčce.

Yates, jenž dojel desátý, dál vede o tři sekundy před Primožem Rogličem, třetí Tadej Pogačar ztrácí sedm sekund.

Cyklistický závod Tour de France: 6. etapa: Le Teil - Mont Aigoual (191 km):
1. Chlouba (Prg./Hello bank!) 4:32:34
2. Herrada (Šp/Solutions Credits) -55
3. Van Avermaet (Belg./CCC) -2:15
4. Powless (USA/EF Pro Cycling) -2:17
5. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step) -2:52
6. Mollema (Niz./Trek-Segafredo)
7. Kwiatkowski (Pol./Ineos Grenadiers)