Aktuality z banky
Odolali byste těmto kybernetickým útokům?

  21. 7. 2021

V čase dovolených a prázdnin chce člověk „vypnout“ a odpočinout si od starostí všedních dní. To je bohužel skvělá příležitost pro kybernetické útočníky, kteří se snaží pomocí phishingových (e-mailových) a vishingových (telefonických) útoků vás připravit o úspory.

I když jejich metody a postupy jsou rozdílné, často mají jedno společné. Vydávají se za vaši banku a obracejí se na vás s informací, že zaznamenali podezřelé pokusy o výběr nebo převod peněz z vašeho účtu. Aby této „hrozbě“ mohli zabránit, chtějí po vás citlivé údaje vztahující se např. k platební kartě nebo přihlášení do internetového bankovnictví. Snaží se vytvořit tlak, že je potřeba jednat teď hned, jinak přijdete o vaše peníze. V případě vishingových útoků umí hackeři i „ukrást“ telefonní číslo vaší banky, takže to může opravdu vypadat, že vám volá její skutečný zaměstnanec.

Banky se ale na přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla z platební karty NIKDY neptají, a to ani telefonicky, emailem nebo přes SMS. Zároveň nikdy neposílají odkazy na weby, kde jsou údaje vyžadovány!

Nyní máte skvělou možnost vyzkoušet si vaši odolnost vůči těmto útokům v praxi. Česká bankovní asociace ve spolupráci s Policií ČR a společností ESET vytvořila kybertest, kde si ověříte na konkrétních příkladech, jak na tom jste. Věřte, že těchto pár minut vašeho času, vám může v budoucnu ušetřit nemalé problémy.☺